YARARLI BİLGİLER

1 – YEDEK PARÇA
Sürat Oto olarak kendi sektörümüzde yedek parçaları beş ana grupta değerIendirmekteyiz.
1. Grup : ORJİNAL YEDEK PARÇALAR
Orijinal yedek parça; araç üreticilerinin servis sonrası hizmetler için kendi bünyesinde ürettiği veya kendi kalite prensipleri çerçevesinde ürettirdiği, kendi markasını taşıyan yedek parçalardır. Yasal olarak markanın hizmet verdiği ülkedeki distribütör firma tarafından ve distribütör firmanın yetkili iş yerleri terfınden satışı gerçekleştirilir. Sürat Oto olarak satışını yaptığımız yedek parçanın orjinalliğini garanti altına almak için Orjinal Yedek Parça tedariğimizi velnızce olarak Ford Yedek Parça Alım Satım yapma yetkisi bulunan tedarikçilerden sağlamaktayız.
2. Grup: MUADİL YEDEK PARÇALAR
Kalite ve olarak orjinaline uygun olarak üretilmiş ve kalitesini belgelendirmiş yedek parçalardır. Maalesef muadil ( eş değer ) yedek parça konusunda internet ortamında yanıltıcı bir çok bilgi mevcuttur, bu bilgiler genellikle satıcı ile alıcı arasındaki tecrübelere devanan ve resmi dayanağı olmayan farazi bilgilerdir. Muadil yedek perçe hakkında sağlıklı bilgilere sahip olmanın en kesin ve en sağlıklı yolu resmi gazetede yayınlanan tebliğleri incelemektir. İlki 13-01-2015 tarihli 2015/2 nolu tebliğ ve en son güncellenmiş hali resmi gazetede yayınlanmış 24-02-2017 tarihli 2017/3 nolu tebliğdir. Bu vavınler muadil yedek parça konusunun ne kadar profesyonel ve değerli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Sürat Oto olarak satışını verdiğimiz muadil yedek parçaları aynen orjinal yedek parçada olduğu gibi, sattığımız markanın orjinalliğini garanti altına almak için sadece markanın yetkili ve yasal distribütör firmalarından temin etmekteyiz. Satışını yaptığımız bazı muadil yedek parça markaları alttadır.
SKF – İNA- DAYCO- 30SCH – DELPHI – SACHS  – FE3i – SWAG – EUROREPAR – VISTEON – ETE
3. Grup: YAN SANAYİ YEDEK PARÇALAR
Genel olarak fiyat ve kalite dengesi bulunan yedek parçalardır. Birçok yen senevi yedek parça markası vardır ve fiyatları ile kaliteleri orantılıdır fakat muadil yedek perçe gibi orjinale alternatif yedek parça değillerdir. Üreticinin herhangi bir kaliteye ulaşma kaygısı genelde yoktur. Yinede tamamen yasal olması, bir marke adı olması ,üreticisinin ve satıcısının belli olması, yasal olması gibi durumlar üretici için bir taahhüt oluşturur ve bazı durumlarda kullanılabilir kılar. Sürat Oto olarak yen senevi yedek perçe kullanımına sıcak bakmıyoruz. Fakat ekonomik gerçekleri de göz önünde bulundurunca, müşteri talep ederse, can güvenliğini riske sokmayacak onarımlarda kullanıyoruz.
4. Grup: SAHTE YEDEK PARÇALAR
Maalesef bu grup sadece otomotiv sektörünün değil birçok sektörün ortak sorunudur. Yasal anlamda ciddi şekilde mücadele edilmesine karşın günümüz teknolojisi kötü niyetli kişilerin elinde tehlikeli bir silaha dönüşmüştür. Orjinal ve muadil yedek parçalar aracın teknik değerlerine göre üretilir, yan sanayi parçaların üreticisi ve markası bellidir ama sahte parçada neyle karşılayacağınızı bilemezsiniz. Maddi riskten öte güvenlik açısından da çok tehlikelidir. Sürat Oto olarak bütün tedariğimizi markaların yetkili distribütörlerinden yaparak sahte parça kullanılma ihtimalini ortadan kaldırıyoruz.
5. Grup: TEMİN KAYNAĞI BELLİ OLMAYAN YEDEK PARÇALAR ( YORUMSUZ )
Sürat Oto olarak Kurumsal Kimliği olmayan, sattığı markanın distribütörü olmayan yada satış için yetki belgesi olmayan hiç bir toptancıyla çalışma yapmıyoruz !…